Agyagosság

A Kék Tanyán fával égetem Kárpát-medencei természetes agyagokból készülő edényeimet, amiket kézzel, lábhajtányos korongon, esetenként kőkorra visszamenő kezdetleges technikával formázok. Díszes, de mégis használatra alkalmas tárgyakat szeretek készíteni. Hitem, hogy a régi ember is úgy alkotta az őt körülvevő teret hogy használhatósága tette egyben széppé is, hiszen az alkotás Isten közvetlen nyelve, eszköze amivel leteremti a lelket e földre.

Kedvenc formám a korsó, annak variációi, de szívesen készítek kisebb, díszes gyertyás, mécseses csillárt, vagy bögréket, tálakat. Tudok sorozatban gyártani is, de ugyanúgy kedvelem az egyedi, lélekhez szóló körben forgó edényeket. Mindnek a technikai kivitelezésében van feladat, jelleme.

Égetni akkor tudok, ha tele van a kemence. Így speciális rendelést csak akkor tudok teljesíteni időre, ha a kemencét meg tudom tölteni.

Az cseréptárgyak lehetnek máztalanok, polírozottak, vagy csak belül mázazva, illetve kívül-belül mázazva. Vízmegtartó képességük ilyen sorrendben fokozódik. Törékenység szerint a polírozott edény a legszilárdabb, mivel polírozás közben tömörödnek az agyag pórusai.

A tárgy színét az agyagban található oxidok, a láng kémiai hatása, az égetési folyamat technikája és az esetleges oxidok határozzák meg a mázban. Mivel a lángok iránya nem befolyásolható pontosan ezért minden égetés végeredménye meglepetés, s csak részlegesen befolyásolható. A képeken látható a színpaletta, ezek között van ami eladó, vagy részlegesen megismételhető.
Az edények formáját befolyásolja az égetési hőfok is. Személyesen jobb szeretem, ha magasabb hőfokot kapnak az edények mert úgy jobban tömörödnek, szilárdabbak. Ugyanakkor vannak edények amelyek ilyenkor olvadásnak kezdenek, ez ilyenkor mindenféle érdekes formát eredményezhet amely eltér a tökéletes körtől!

Táborozásra, tanulásra is van lehetőség és én is szívesen tanítok másutt. Elvem a helyi anyagok, formák felfedezése és történelmi hátterének megértése. 2014-ben végeztem Hódmezővásárhelyen, minek után öt éven keresztül hagyományos formákat tanulmányoztam majd öt évig történelmi rekonstrukciókat készítettem a bronzkortól a népvándorláson át késő középkorig. Ma ezeket a tanulmányaimat használom saját, helyben alakuló formavilágom fejlesztésére, és ezeket az ismereteket szeretem megismertetni. Az évek során öt fazekas égetőkemencét építettem egyedül és csoporttal, ezen kívül több gödörégetést is vezényeltem le.
Mobil, a középkorra jellemző korongomat bemutatókon tudom kamatoztatni, ez kiváló a közönség bevonására. Így ők is kipróbálhatják milyen megforgatni egy korongot anélkül, hogy a korongozás szakmai tudást igénylő fortélyainak megismerésére figyelmet kelljen fordítaniuk.
Nemzetközi táborokat is tartok. 2024 nyarán különösen élénk hallgatóságom volt Párizsból és Marseille-ből, a Manestèque Atelier-boutique solidaire közös szervezésével.

hu_HUMagyar